عمل جراحی آرتروسکوپی زانو و مراقبت‌های بعد از آن

آرتروسکوپی عملی جراحی است که جراحان ارتوپد آن را به منظور مشاهده، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل انجام می‌دهند. آرتروسکوپی واژه‌ای یونانی است که از دو بخش آرترو (به معنای مفصل) و اسکوپین (به معنای نگاه کردن) تشکیل شده است، بنابراین آرتروسکوپی در لغت به معنای نگاه کردن درون مفصل است.

بازپروری بعد از انجام آرتروسکوپی زانو


بهبودی بعد از جراحی آرتروسکوپی بسیار سریعتر و راحت تر از دیگر جراحی های متداول است با این حال باید مراقبت هایی را بعد از جراحی رعایت کرد. باید زانو را تا چند روز بعد از جراحی بالاتر از سطح قلب قرار داد پس بیمار باید دراز کشیده و اندام تحتانی را بالا نگه دارد. استفاده از یخ برای سرد کردن زانو می تواند مفید باشد. اطراف زانو پانسمان شده است و پزشک زمان تعویض پانسمان و اینکه بیمار چه موقع می تواند دوش بگیرد را تعیین می کند. بعد از چند روز پزشک ارتوپد بیمار را مجدداً ویزیت کرده و زانو را معاینه می کند. بیماران اغلب بعد از آرتروسکوپی باید تا مدتی از عصای زیر بغل استفاده کنند. مدت و نحوه استفاده را پزشک معالج تعیین می کند.
زمان استفاده از اتومبیل و رانندگی را هم پزشک معالج با در نظر گرفتن متغییر هایی مثل نوع بیماری زانو، شدت درد بیمار، نوع داروهای استفاده شده توسط بیمار، توانایی بیمار در کنترل زانو و اینکه اتومبیل از دنده اتوماتیک استفاده می کند یا خیر تعیین می کند. معمولا بیماران می توانند بعد از یک تا سه هفته رانندگی کنند. از داروهایی برای کاهش درد بعد از عمل استفاده می شود و ممکن است داروهایی برای کاهش احتمال لخته شدن خون برای بیمار تجویز شود. یکی از مهمترین قسمت های بازپروری بعد از آرتروسکوپی تقویت عضلات اطراف زانو و بدست آوردن دامنه حرکات زانو است که با انجام نرمش های بخصوصی باید زیر نظر فیزیوتراپ انجام شود.

چرا این عمل جراحی انجام می‌شود


آرتروسکوپی ممکن است برای مشکلات زانو که در زیر به آنها اشاره شده است به کار رود:

پارگی مینیسک: مینیسک بافت محکم ولی نسبتا نرمی است که مانند یک بالشت در فضای بین استخوان‌های زانو قرار گرفته است. برای ترمیم یا برداشتن مینیسک باید عمل جراحی انجام شود.
پارگی یا آسیب‌دیدگی رباط صلیبی قدامی یا رباط صلیبی خلفی
پارگی یا آسیب‌دیدگی رباط‌های جانبی زانو
تورم یا التهاب زیاد پوشش داخلی مفصل که به آن سینوویوم گفته می‌شود.
ناپایداری مفصل کشکک زانو
خراب‌شدگی و جداشدگی غضروف زانو
عفونت مفصل زانو
پیوند غضروف زانو یا ترمیم آن
شکستگی‌های استخوان زانو
کیست مینیسک
کیست بیکر: در این عارضه پشت زانو به دلیل تجمع مایع متورم می‌شود. در برخی موارد مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که درد و تورم به دلایل دیگر مانند آرتروز وجود داشته باشد.
ترمیم نقص‌های غضروف
برخی شکستگی‌های استخوان‌های زانو

مزایای انجام آرتروسکوپی زانو چیست


آرتروسکوپی زانو یک ابزار مؤثر در تشخیص عارضه‌های مفصلی است و برای تأیید درمان مشکلات زانو مانند پارگی مینیسک و ساییدگی غضروف هم به کار برده می‌شود. یک آرتروسکوپی می‌تواند در نهایت درد زانو را کاهش داده و توانایی حرکت زانو را بهبود بخشد. حفظ یک سبک زندگی نرمال و فعال می‌تواند مزیت کلیدی این عمل محسوب شود.
عوارض احتمالی

آتروسکوپی زانو مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است با عوارضی همراه باشد مثل عفونت یا لخته شدن خون در ساق یا جمع شدن خون در زانو.

در صورت بروز علائم آرتروسکوپی زانو باید بیمار به پزشک معالج مراجعه کند

تب، لرز، قرمزی یا گرمای دائم در اطراف زانو، افزایش شدت درد زانو، تورم زیاد زانو و ایجاد درد یا تورم در عضلات پشت ساق
نحوه بیهوشی در عمل

عمل آرتروسکوپی زانو می تواند تحت بیهوشی موضعی، ناحیه ای و عمومی انجام شود، در ادامه هر کدام این این بیهوشی ها توضیح داده می شود.

در بیهوشی موضعی، فقط زانوی شما بی حس می شود.
بیهوشی ناحیه ای، قسمت پایین تر از کمر بیمار را بی حس می کند.
بیهوشی عمومی، باعث می شود که بیمار کاملا بیهوش شود و کل عمل در خواب باشد.

متخصص بیهوشی به بیمار کمک می کند که در مورد مناسبترین روش بیهوشی تصمیم گیری کند. اگر شما بیهوشی موضعی یا ناحیه ای داشته باشید، ممکن است که بتوانید جراحی آرتروسکوپی زانو را از طریق صفحه نمایشگر، مشاهده کنید.

بهبودی


مراقبت‌های بعد از آرتروسکوپی در بیمارستان:

انتقال بیمار به ریکاوری بعد از عمل.
مرخص کردن بیمار 1 تا 2 ساعت بعد از جراحی آرتروسکوپی.
اطمینان از حضور همراه به منظور بازگرداندن بیمار به منزل.
استفاده از کمپرس یخ چند بار در روز و هر بار به مدت 20 تا 30 دقیقه جهت به حداقل رساندن میزان درد و تورم.
بالا نگه داشتن پا، تا 48 ساعت پس از عمل جراحی جهت کاهش درد و تورم.
خشک نگه داشتن پانسمان.
استفاده از عصا یا واکر بعد از آرتروسکوپی.

مراقبت‌های بعد از جراحی در منزل:

بیمار در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید فورا به پزشک مراجعه کند:

تب و لرز
مشاهده قرمزی در اطراف زانو
درد مداوم و یا التهاب قابل توجه در زانو
افزایش درد درعضلات ساق پا

انجام ورزش بعد از عمل ارتروسکوپی زانو


انجام نرمش های خاص برای زانو بعد از انجام آرتروسکوپی لازمه بدست آوردن یک نتیجه خوب است. این نرمش ها را می توان روزی 3-2 بار و هر بار 30-20 دقیقه در منزل انجام داد. اگر بعد از انجام دادن هر کدام از نرمش ها درد و تورم در زانو ایجاد شود باید آن نرمش را موقتاً قطع کرده و از استراحت، سرما، بستن زانو با باند کشی و بالا نگه داشتن زانو برای کاهش درد استفاده کرد هر نرمش را ده بار انجام دهید.
تقویت کننده عضلات خم کننده زانو (همسترینگ)

در این تمرین حالت باید حفظ شود(هیزو متریک ، استاتیک) زانو نباید تکان بخورد. روی زمین نشسته و یا دراز بکشید ، پا ها زاویه داشته باشند، تقریباً 10 درج0 دو زانو خم شده باشد. حال پاشنه ها را به زمین فشار داده و عضلات پشت ران را منقبض کنید. این انقباض را 5 ثانیه نگه داشته ، سپس شل کنید .تمرین را 10 بار تکرار کنید.
تقویت عضلات راست کننده زانو(چهار سر ران)

بر روی شکم خوابیده ، زیر قوزک پا ی عمل شده ، حوله ای گرد کرده بگذارید. حال قوزک را به حوله فشار دهید . پایتان تا حدًامکان کشیده باشد. حالت را 5 ثانیه نگه دارید. سپس عضلات را شل کرده و تمرین را 10 بار تکرار کنید.