شکستگی مفصل و کشکک(کاسه) زانو؛ علائم ودرمان با جراحی

چون کاسه زانو (پاتلا/کشکک) مانند یک پوشش محافظ برای مفصل زانو عمل می کند به راحتی می تواند بشکند. به عنوان مثال، مستقیما روی زانو به زمین افتادن یکی از علل شایع شکستگی های کشکک زانو و زانو درد است.

چنین شکستگی هایی آسیبی جدی هستند، درد زیاد و خشکی مفصل زانو  را به همراه دارند و اغلب برای بهبود یافتن به عمل جراحی نیاز دارند. این شکستگی ها می توانند در بلند مدت باعث آرتروز زانو شوند.

بی‌ثباتی و دررفتگی کشکک زانو زمانی رخ می‌دهد که در هنگام خم و راست کردن پا، کشکک زانو از محل خود خارج شده و جابجا شود. در اغلب موارد، کشکک زانو بیش از حد به سمت خارج منحرف می‌شود، اما در تعداد کمی از افراد این انحراف به سمت داخل است. راه‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد، اما انتخاب روش مناسب برای شما بستگی به شدت دررفتگی کشکک و شرایط زانوی شما دارد.

انواع شکستگی


شکستگی های کشکک زانو  انواع مختلفی دارند . این شکستگی ها ازیک ترک ساده تا تکه تکه شدن کشکک می توانند باشند. شکستگی های کشکک در قسمتهای فوقانی, میانی وتحتانی استخوان و یابیش از یک قسمت می توانند رخ دهند.

 • پایدار

این نوع ازشکستگی  کشکک زانو بدون جابجایی می باشد.انتها ی قطعات بطور صحیح کنارهم هستند.به طورمعمول در این نوع ازشکستگی کشکک زانو استخوان کشکک در مدت زمان بهبودی درجای  خود می ماند.

 •  با جابجایی کشکک زانو

دراین نوع ازشکستگی   ها انتهای قطعات بطور صحیح کنار هم قرار نمی گیرند. این نوع   از شکستگی کشکک زانواغلب برای درمان نیازمند جراحی می باشد.

 •  خرد شده

این نوع ازشکستگی کشکک زانو بسیارناپایداراست.استخوان به سه قطعه یا بیشتر می شکند.و برای درمان ان حتما باید جراحی صورت گیرد.

 • شکستگی باز

در این نوع ازشکستگی کشکک زانو پوست پاره می شود و استخوان  کشکک زانو   با بیرون ارتباط پیدا می کند.این اسیب اغلب با صدمات شدید عضلات ,رباطها وتاندونها همراه  می باشد.در این نوع ازشکستگی عوارض بیشتر می  باشدو زمان بیشتری برای بهبودی  لازم می باشد.

بازپروری شکستگی کشکک


 درمان شکستگی کشکک چه با عمل جراحی و چه بدون آن باشد زانو باید تا مدتی در حالت صاف و بدون حرکت باقی بماند. این بیحرکتی بعد از چند هفته موجب خشکی مفصل زانو و ضعیف شدن عضلات ران بخصوص عضله چهارسر میشود.

بنابراین بسیار مهم است که بعد از این مدت بیحرکتی، بیمار تحت نظر پزشک معالج و یک فیزیوتراپ نرمش های بخصوصی را برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی زانو و تقویت عضلات ران انجام دهد وگرنه زانو ممکن است بصورت دائمی دچار خشکی شود. بیمار چه عمل شده باشد و چه درمان وی بدون جراحی صورت گیرد باید مدت خاصی با عصای زیر بغل راه برود که مدت و نحوه آن توسط پزشک معالج تعیین میشود.

علل شکستگی زانو چیست


شکستگی زانو ممکن است به دلایل متفاوت و متنوعی مانند زمین خوردن، تصادفات اتومبیل، فعالیت‌های ورزشی یا ضربات مستقیم بر زانو واقع شود.

علائم شکستگی زانو چیست


برخی از علائم شکستگی زانو عبارتند از:

 • درد، تورم، کبودی یا حساسیت به لمس که بلافاصله پس از بروز حادثه اتفاق می‌افتد.
 • درد در زمانی که ناحیه آسیب‌دیده لمس می‌شود یا وقتی که شما وزن بدن را روی زانوی آسیب‌دیده می‌اندازید.
 • اشکال در خم کردن زانو
 • دردی که با حرکت زانو بدتر و وخیم‌تر می‌شود.
 • احساس ساییدگی در زمانی که پای آسیب‌دیده حرکت داده می‌شود و استخوان‌های شکسته شده روی یکدیگر ساییده می‌شوند.
 • اسپاسم عضلات
 • تغییر در شکل پا

عوارض


ساییدگی و آرتروز مفصل : شکستگی کشکک زانو معمولا به غضروفی که در پشت زانو قرار دارد آسیب می زند. این آسیب میتواند در دراز مدت سائیدگی مفصل ایجاد بکند به طوری که عده ی زیادی از بیمارانی که با شکستگی کشکک  زانو مواجه می شونددر دراز مدت دچار استئوآرتریت زانو می شوند. ضعف عضله چهار سر : ضعف عضلات چهارسر ران هم از دیگر عوارض شکستگی زانو  است. باید از راست کردن وخم کردن زانو به مقدار زیاد خودداری کرد. البته این محدودیت ها معمولا آنقدر زیاد نیستند که ناتوان کننده باشند. درد مزمن در جلو زانو : از عوارض شکستگی کشکک زانو بروز درد مزمن جلوی زانو است.

درمان جراحی


اگر استخوان کشکک زانو از هم جدا (جابجا) شده باشد بیمار به احتمال بیشتری بهجراحی نیاز خواهد داشت. اغلب به هم نزدیک نبودن استخوان های شکسته کشکک زانو  در بهبودی آن ها مشکل ایجاد می کند یا ممکن است باعث شود بهبود نیابند.ماهیچه های ران که به بالای کشکک متصل اند بسیار قوی هستند و می تواننددر طول بهبودی قطعات شکسته استخوان را از جای خود بیرون بکشند.

زمان بندی عمل جراحی


اگر پوست اطراف شکستگی کشکک زانو، پاره نشده باشد، ممکن است پزشک به بیمار توصیه کند که قبل از جراحی تا بهبود همه خراشیدگی ها صبرکند و برای تحمل زانو درد داروهایی تجویز کند. با این وجود در شکستگی های باز محل شکستگی در معرض محیط بیرون قرارمی گیرد. (بنابراین) این شکستگی ها نیاز فوری به تمیز کردن و جراحی دارند.

نوع عمل


اغلب نوع عملی که انجام می شود به نوع شکستگی کشکک زانو بستگی دارد. پزشک قبلاز جراحی، درمورد عمل و هرگونه عوارض احتمالی با بیمار بحث و گفتگو خواهدکرد.

یک باند کشی به شکل عدد هشت انگلیسی که برای تحت فشار قرار دادن استخوانهاست استخوان ها را در شکستگی عرضی در کنار هم نگاه می دارد.

- شکستگی عرضی

این شکستگی های دو قسمتی اغلب با استفاده از گیره و سیم ویک باند کشی به شکل عدد هشت انگلیسی ثابت می شوند. باند به شکل عدد

هشتدو قطعه استخوان را به همدیگر فشرده می کند.

این عمل بهترین راه درمان شکستگی هایی است که نزدیک مرکز کشکک زانو واقع شدهاند. قطعات شکسته استخوان در لبه های کاسه زانو کوچک تر از آن هستند کهاز این عمل برای آن ها استفاده شود. شکستگی هایی که در آن استخوان بهقطعات زیادی تقسیم شده است را می توان با باند کشی محکم به هم فشرده کرد.

روش دیگر برای شکستگی های عرضی کشکک زانو عبارت است از محکم کردن استخوان ها بااستفاده از پیچ ها، سیم ها و گیره های کوچک. در بسیاری از موارد، بیمارحدود یک یا دو سال بعد از جراحی نیاز به برداشتن این سیم ها و پیچ هادارد.

- شکستگی خرد شده

در برخی موارد، بالا یا پایین کشکک زانو می شکند و استخوان آنبه چندین قطعه کوچک تقسیم می شود. این نوع شکستگی هنگامی اتفاق می افتدکه استخوان کاسه زانو بر اثر آسیب از هم جدا می شود و سپس بر اثر زمینخوردن روی آن خرد می شود.

چون خرده های استخوان کوچک تر از آن هستند که دوباره در جای خود قرارداده شوند آن ها را بر می دارند و پزشک تاندون رها شده را به باقیماندهاستخوان کشکک زانو وصل می کند.

اگر در شکستگی وسط کاسه زانو تکه تکه شود (و تکه ها از هم جدا شوند)،ممکن است پزشک از مجموعه ای از سیم ها و پیچ ها برای ثابت و درست کردن آناستفاده کند. برداشتن بخش های کوچکی از کاسه زانو هم می تواند نتایج خوبیدر پی داشته باشد. در درمان شکستگی خرد شده برداشتن کامل کاسه زانو آخرینراه چاره است.