سوزش،گزگز و سوزن شدن زانو:درمان بدون جراحی

زانو یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن انسان را تشکیل می‌دهد. مفصل زانو از اجزاء متعددی شامل لیگامان‌ها، تاندون‌ها، استخوان‌ها، غضروف و غیره تشکیل شده است. آسیب‌دیدگی زانو می‌تواند باعث ناتوانی شدید شخص شود و فعالیت‌های روزمره او را تحت تأثیر قرار دهد. آسیب‌دیدگی زانو می‌تواند برای هر فردی از قبیل ورزشکاران، نوجوانان و سالخوردگان اتفاق بیفتد. علت‌های مختلفی برای آسیب‌دیدگی زانو وجود دارد که در نتیجه آن‌ها، احساس سوزش و گر گرفتن زانو ایجاد می‌شود. بهبودی این آسیب‌دیدگی‌ها هم به نوع و شدت آن و هم به اقداماتی که در جهت توانبخشی و درمان زانوی آسیب‌دیده خود انجام می‌دهید، بستگی دارد.

 

گزگز و سوزن سوزن شدن زانو


احساس سوزن سوزن شدن زانو به علت فشار مستمر بر اعصاب، گاهی می تواند خوش خیم و موقتی باشد؛ برای مثال هنگامی که پاهای خود را برای مدت طولانی روی هم می اندازید، ممکن است احساس گزگز و سوزن سوزن شدن زانو در شما دیده شود.

گزگز  وسوزن سوزن شدن زانو معمولا بدون درد است، با برداشتن فشار از روی اعصاب، از بین می رود.در برخی موارد سوزن سوزن شدن زانو می تواند طولانی‌مدت و شدید باشد و معمولا با علائم دیگری همراه است مثل درد، خارش، بی حسی و ضعف عضلات.

 

علل سوزش زانو چه هستند


بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها هستند که می‌توانند باعث سوزش زانو‌ها شوند. در صورتی که درد و سوزش زانو در یک ناحیه خاص احساس می‌شود، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

 • در صورتی که احساس سوزش در پشت زانو است و بیمار سن بالایی دارد، احتمالا علت سوزش زنو، ابتلا به آرتروز زانو با پارگی غضروف است. در صورتی که بیمار اخیرا فعالیت ورزشی شدید داشته است ممکن است دچار پارگی رباط یا دیگر جراحات زانو ناشی از وارد کردن فشار زیاد به زانو شده باشد.
 • در صورتی که درد و سوزش در جلوی زانو احساس می‌شود ممکن است مشکل از انحراف یا عدم عملکرد صحیح کشکک زانو باشد و کشکک زانو به طور صحیح روی مفصل زانو حرکت نمی کند. احساس سوزش در زیر کشکک زانو معمولا به علت ابتلا به آسیبی به نام زانوی دوندگان (که با نام سندرم کُندرومالاسی پَتِلا نیز شناخته می‌شود) است. این آسیب بیشتر در بین ورزشکاران شایع است اما ممکن است در افرادی که (مثلا به علت شغل خاصی که دارند) از زانوی خود زیاد استفاده می‌کنند نیز ایجاد شود.
 • سوزش در زانو همچنین می‌تواند بر اثر کشیدگی و التهاب تاندون‌ها ایجاد شود. این آسیب زمانی ایجاد می‌شود که تاندون‌های متصل به کشکک زانو (که در جلوی زانو قرار دارند) تحت فشار زیاد قرار گیرند و ملتهب شوند.
 • در صورتی که احساس سوزش در کناره‌های زانو احساس می‌شود، احتمالا علت آن ابتلا به سندرم ایلیوتیبیال (Iliotibial Band Syndrome) است. این نوار بافتی که از لگن تا زانو کشیده شده است ممکن است به علت کشش‌های مکرر ملتهب شده و موجب سوزش زانو شود. این آسیب معمولا در بین ورزشکاران و دوندگان دیده می‌شود.
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز و ساییدگی استخوان‌ها
 • عوامل بسیار زیاد دیگری می‌توانند در بروز سوزش و درد زانو دخیل باشند. در صورتی که اخیرا زمین خورده‌اید یا آسیب دیده‌اید و یا فعالیت ورزشی شدید داشته‌اید، احتمال آن بیشتر است که علت درد زانو، آسیب به رباط‌ها یا پارگی غضروف‌ها باشد. در صورتی که شغل شما ایجاب می‌کند که مرتبا روی زانوی خود خم شوید، احتمالا علت سوزش زانو وارد کردن فشار زیاد و استفاده بیش از حد از مفصل زانو است.

علائم همراه با سوزش و گزگزشدن زانو


 • تغیر در حس لامسه
 • احساس سوزن سوزن شدن زانو
 • خواب رفتن و بی‌حسی پاها
 • درد منتشر‌شونده و تپنده
 • افزایش حساسیت به لمس در پاها
 • احساس درد مبهم که در پاها جا به جا می‌شود و کشیده می‌شود.

درمان


درمان سوزش زانو براساس علت آسیب دیدگی انجام می شود بعد از اینکه متخصص علت سوزش زانو را تشخیص داد به شما درمان های  مختلفی  را توصیه میکند. برای درمان سوزش زانو که بر اثر ضربه مانند آسیب دیدگی در حین انجام فعالیت ورزشی ایجاد شده است استفاده از یخ، استراحت، ثابت نگه داشتن مفصل بسیار موثر است. کشیده شدن و رگ به رگ شدن مفصل با گذشت زمان خود به خود بهبود میابد اما آسیب های شدید مانند مانند پارگی لیگامنت و غضروف (پارگی مینیسک) برای بهبودی به جراحی نیاز دارد. برای سوزش و گزگز زانو که براثراستفاده بیش ازحد از مفصل ایجاد شده است استراحت بهترین روش است هم چنین در مواردی که کشکک زانو دچار اختلال شده باشد پزشک استفاده از بریس را برای محافظت از مفصل توصیه میکند. اگرناحیه آسیب دیده دچار التهاب باشد مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن وآسپیرین می تواند التهابات را کاهش دهد.

برای درمان سوزن سوزن شدن زانو که بر اثر بیماری آرتروز ایجاد شده است ایجام تمرینات سبک، فیزیوتراپی وتزریق کورتیزون می تواند بهترین راه حل باشد.هم چنین پزشک پوشیدن بریس را به بیماران توصیه میکند استفاده ازبریس باعث انتقال فشار از ناحیه آسیب دیده به ناحیه سالم می شود ناحیه قدرتمند و سالم سوزش را به حداقل میرساند. استفاده از این درمان ها به میزان زیادی بستگی به محل ایجاد سوزش دارد که آیا این سوزش در پشت زانو، کشکک زانو، کنار زانو یا در همه زانو رخ می دهد. مجددا یادآوری می شود که قبل از انجام هرگونه درمان با پزشک مشورت کنید.

تزریق کورتیزون

پزشک در بعضی ازمواقع تزریق کورتیزون به صورت مستقیم در مفصل را برای کاهش درد والتهاب ناشی ازسوزش زانو توصیه میکند. تاثیر این ترزیق ممکن است از چند روز تا چند ماه در بدن پایدار باشد.اگر چه این داروها باعث کاهش فوری درد مفصل میشوند و اثرات جانبی کمتری نسبت با نوع خوراکی این محصول دارند اما کاملا بدون خطرنیستند. تزریق مکرر این ماده می تواند باعث از بین رفتن غضروف های زانو شود به همین دلیل پزشکان دفعات تزریق این دارو را  محدود می کنند. انواع مختلفی از تزریق هایلارونان وجود دارد که به آنها ویسکوساپلیمنشن هم گفته می شود این تزریق برای درمان درد زانو استفاده میشود این داروها مستقیما در مفصل تزریق میشود که شامل موارد زیر است:

1-هایلارونیت سدیم یک درصد(ایوفلکسا)

2- هایلارونیت سدیم (هایالژان)

3-مولکول های قوی هایلارونان (ارتوویسک)

4-هایلارونیت سدیم (سوپارتس)

5-هایلن جی اف 20 (سینویسک)

6-هایلارونیست سدیم یک درصد(نوفلکسا)

تزریق این داروها باعث کاهش درد، التهاب، سوزش و گزگز که در مفصل زانو براثر بیماری آرتروز یاموارد دیگرایجاد شده میشود وتحرک بیمار را افزایش میدهد وبه بیمار این توانایی را میدهد که بتواند فعالیت های بیشتری را انجام دهد.