درمان کیست بیکر(ورم پشت زانو)بدون جراحی

کیست بیکر یا کیست پشت زانویی، نوعی ورم در پشت زانو می‌باشد. این عارضه معمولاً براثر آسیب‌دیدگی و بیماری‌های زمینه‌ای در مفصل زانو ایجاد می‌شود. کیست بیکر هم افراد جوان وهم افراد سالخورده را درگیر می‌کند با این ‌حال بعید است که موجب بروز عوارض در کودکان شود. احتمالاً این کیست‌ها خو دبه ‌خود از بین می‌روند. معمولاً در هنگام بروز این عارضه در افراد جوان‌تر، از قسمت کیست به سمت مفصل زانو هیچ اتصالی برقرار نمی‌شود اما در افراد مسن این‌گونه نیست و در هنگام ابتلا، این اتصال برقرار می‌شود که معمولاً این نشان‌دهنده وجود اختلالات دیگر می‌باشد. همچنین کیست‌های بیکر در افراد مسن‌تر دارای دیواره‌های ضخیم‌تری هستند، اجزای کیست و بقایای آن در مایع سینوویال موجود در کیست شناور می‌شوند. گاهی این حالت از بیماری پیچیده و مشکل‌ساز دانسته می‌شود.

 

بیکر چیست


کیست بیکر (که با نام کیست پاپلیتئال نیز شناخته می‌شود) یک جسم متورم و حاوی مایع در پشت زانو است که در اثر بیرون زدن کیسه‌ی روان کننده‌ی زانو (بورس زانو) ایجاد می‌شود. بااینکه کیست بیکر ورم پشت زانو) معمولاً کوچک است، در موارد حاد ممکن است اندازه‌ی آن به یک توپ بیس‌بال نیز برسد.)

 

علت به وجود آمدن کیست بیکر چیست


معمولاً برخی از آسیب دیدگی های زانو یا ضربات مستقیم به زیر زانو باعث ایجاد نوعی تورم می شوند. اغلب علت ورم پشت زانو مربوط بهجراحات ورزشی است، اما برخی دلایل دیگر نیز برای آن وجود دارد که عبارتند از:

آرتروز زانو (ساییدگی و تخریب مفصل)
روماتیسم مفصلی (یک التهاب سیستماتیک در مفاصل که به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به خود بدن ایجاد می شود)
نقرص (نوع خاصی از آرتروز سیستماتیک غیرفعال که با بالا رفتن اسید اوریک در جریان خون به وجود می آید

چه عاملی باعث به وجود آمدن کیست بیکر می‌شود


کیست بیکر ممکن است به دو دلیل ایجاد شود:

کیست بیکر اولیه

کیست بیکر دقیقاً در قسمت پشت زانویی که آسیب دیده است به وجود می‌آید. این نوع از کیست را گاهی اوقات با نام کیست بیکر اولیه یا آیدیوپاتیک می‌شناسند. این کیست معمولاً در افراد جوان و کودکان به وجود می‌آید. تصور می‌شود که در زمان بروز این نوع از کیست بیکر، یک اتصال در بین مفصل زانو و بورس پوپلیتئال که در پشت آن قرار گرفته است، برقرار می‌شود. در واقع مایع سینوویال موجود در مفصل زانو از طریق کانالی که بین زانو و بورس پوپلیتئال برقرار می‌شود، از زانو به داخل بورس رفته و کیست بیکر را تشکیل می‌دهد.

کیست بیکر ثانویه

گاهی از اوقات کیست بیکر به خاطر بیماری یا مشکلاتی از قبیل آرتروز، روماتیسم، نقرس یا پارگی غضروف مینیسک که در داخل مفصل زانو قرار گرفته است، به وجود می‌آید. این نوع از عارضه کیست بیکر که نسبت به نوع اولیه آن شیوع بیشتری دارد، با عنوان کیست بیکر ثانویه شناخته می‌شود.

در زمان بروز کیست بیکر ثانویه، بیماری زمینه‌ای که در مفصل زانو وجود دارد باعث تولید مقدار زیادی مایع سینوویال در داخل مفصل زانو می‌شود. در نتیجه، فشار موجود در داخل مفصل افزایش می‌یابد. این فشار موجب کشیدگی کپسول مفصلی می‌شود و در نتیجه آن، کپسول از پشت زانو بیرون می‌زند و یک کیست بیکر پُر از مایع سینوویال تشکیل می‌دهد.

علائم ابتلا به کیست بیکر چیست


خوب، چگونه یک نفر باید بفهمد که به کیست بیکر دچار شده است؟ برخی از علائم این عارضه عبارتند از:
درد زانو
درد در ساق پا
تجمع حجم زیادی مایعات اطراف مفصل زانو (آب آوردن زانو)
در برخی موارد قفل شدن زانو یا صدا دادن زانو
بعضی از اوقات ممکن است شما دردی را احساس نکنید شما ممکن است وجود یک توده نرم را پشت زانوی خود احساس کنید.

کیست بیکر چگونه درمان می‌شود


درمان کیست بیکر معمولاً با روش‌های بدون جراحی آغاز می‌شود. در صورت عدم بهبود عارضه، عمل جراحی نیز در نظر گرفته می‌شود.

درمان بدون جراحی

در زیر به برخی از روش‌های استفاده‌شده برای درمان بدون جراحی کیست بیکر اشاره می‌کنیم:

 • استراحت و بالا نگه‌داشتن پا
 • یخ و استفاده از داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن
 • پرهیز از فعالیت‌هایی که باعث کشیدن زانو می‌شوند
 • درمان آسیب اولیه‌ی واردشده به زانو
 • انجام فیزیوتراپی
 • خالی کردن کیست با استفاده از یک سوزن
 • انجام یک تزریق استروئید

استراحت کردن مهم است. از انجام فعالیت‌هایی که بیماری را وخیم‌تر می‌کنند پرهیز کنید. در صورت امکان شیوه تمرین خود را عوض کنید برای مثال ورزش‌های شنا، دوچرخه‌سواری و یا اسکی فضایی را جایگزین دویدن کنید. احتمال آن وجود دارد که علایم کیست بیکر زانوخودبه‌خود به‌راحتی از بین برود. در بسیاری از اوقات عارضه کیست بیکر نیازی به درمان ندارد و به خودی خود از بین می‌رود. اگر اندازه کیست بسیار بزرگ است و درد زیادی ایجاد کرده، پزشک ممکن است درمان‌های ذکرشده در زیر استفاده کند:

داروها

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است جهت کاهش التهاب، یک داروی کورتیکواستروئید نظیر کورتیزون را به درون زانو تزریق کند. این کار می تواند درد را کاهش دهد اما همیشه از عود مجدد کیست پیشگیری نمی کند. در درمان کیست بیکر همچنین از روش های تزریق prp (پی ار پی) و اوزون تراپی برای کاهش درد والتهاب ناشی از آن استفاده می شود.

در درمان کیست بیکر با روش های طب فیزیکی، فیزیوتراپی از روش‌های دیگری نیز در کنار انجام حرکات اصلاحی نیز استفاده می شود از جمله:

 • تحریک الکتریکی عصب از راه پوست
 • آب درمانی
 • شاک‌ویو تراپی
 • بیوفیدبک تراپی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با پنهان کردن کیست بیکر می‌تواند به افراد کمک کند. با تمرکز بر مشکلات زمینه‌ای در زانو معمولاً می‌توان تورم، درد و ناراحتی ناشی از کیست بیکر را تسکین داد.

لیزر درمانی

ما به شما روش لیزرتراپی سرد را جهت کاهش تورم و بهبود توانایی بدن در به حرکت در آوردن مایع به شکل صحیح، توصیه می کنیم. لیزردرمانی سرد نوعی از درمان لیزر کم‌توان می باشد که عمدتا جهت کاهش تورم و التهاب بدن استفاده می شود.

تخلیه مایع

متخصص طب فیزیکی ممکن است با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانو خارج کند. به این سوزن، سوزن اسپیراسیون گفته می‌شود و فرایند درمان تحت هدایت التراسوند انجام می‌شود.

انجام تمرینات ورزشی برای کاهش علائم کیست بیکر می تواند کاملاً مؤثر باشد و اغلب برای بیمارانی که از این عارضه رنج می برند تجویز می شود. این تمرینات باید سه مرتبه در روز انجام شوند و شما باید قبل از انجام آنها با فیزیوتراپیست مشورت کنید. معمولاً از شما خواسته می شود قبل از اینکه در جلسه بعد دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرید، برخی تمرینات ورزشی را در منزل انجام دهید:

تمرینات انقباضی عضلات چهار سر ران

در حالی که بدن شما کشیده است بنشینید و پای خود را به سمت بیرون بکشید، یک حوله لوله شده زیر زانوی خود قرار دهید. به آرامی عضلات خود را با فشار زانو به سمت پایین و روی حوله منقبض کرده و این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.

تمرینات

تمرینات خم و راست کردن زانو

به پشت دراز بکشید، به آرامی تا جایی که بدون احساس درد بیشتر امکان دارد، زانوی تحت مداوای خود را خم و راست کنید. این تمرین خاص می تواند به بازگرداند دامنه حرکتی طبیعی زانو کمک کند و باید 20 مرتبه تکرار شود.

تمرینات
تمرین با اهرم یا تکیه گاه

یک حوله را لوله کرده و در حالی که به پشت دراز کشیده اید زیر زانوی تحت درمان خود قرار دهید. زانو را شل کرده و سپس به آرامی آن را صاف کنید، جلوی ران خود را منقبض کرده و این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.

تمرینات

انقباض عضلات همسترینگ

mدر حالی که زانوی خود را در زاویه 45 درجه قرار داده اید بنشینید، سپس عضلات همسترینگ را منقبض کرده و پاشنه پا را به سمت کف زمین فشار دهید، این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.

منابع

دکتر فرخانی، کلینیک تخصصی زانو، دکتر مویدفر