درمان نقرس زانو ، بیماری التهابی با درد شدید و تورم مفصل زانو

نقرسنقرس یک نوع از آرتریت یا التهاب مفصل است که موجب حملات ناگهانی و شدید درد، حساسیت، قرمزی، گرما و تورم (التهاب) در برخی از مفاصل می‌شود. این عارضه اغلب در یک زمان یک مفصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است چندین مفصل یا حتی مفاصل زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. انگشت شست پا اغلب در این عارضه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما نقرس می‌تواند بر روی مفاصل دیگر در پا (زانو، مچ پا، کف پا) و گاهی در دست (دست، مچ دست و آرنج) نیز تاثیر بگذارد. ستون فقرات به ندرت تحت تاثیر این عارضه قرار می‌گیرد . نقرس زانو یک عارضه‌ی التهابی است که با درد شدید و تورم مفصل زانو مشخص می‌شود. نقرس در هر 100 نفر تقریبا 1 تا 2 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیماری نقرس حدوداً 1 الی 2 مرد را در هر 100 مرد به خود مبتلا می‌کند. تعداد مردانی که به بیماری نقرس دچار می‌شوند، 2 الی 3 برابر بیشتر از زنان است. سنی که افراد بیش از همه در آن به بیماری نقرس دچار می‌شوند، 75 سالگی است. این عارضه اغلب دردناک است و عود مکرر برای در این عارضه امری طبیعی و رایج است.

درمان نقرس زانو با کنترل میزان اوریک اسید

نقرس یک اختلال ناشی از حملات ناگهانی درد شدید، تورم و قرمزی در مفاصل و یا بافت نرم است. خوشبختانه، حملات نقرس می‌توانند کنترل و درمان شوند. درمان نقرس بر کاهش درد در حین حملات حاد، جلوگیری از حملات نقرس در آینده و کاهش خطر ابتلا به توفی و آسیب دائمی مفصل متمرکز است. درمان توسط دارو و تغییرات شیوه‌ی زندگی یا حتی جراحی انجام می‌شود.

مراحل پیشرفت نقرس چیست؟


مراحل پیش رفت نقرس

چندین مرحله پیشرفت برای عارضه‌ی نقرس وجود دارد:

دوره قبل از اولین حمله نقرس است. در این مرحله هیچ نشانه‌ای وجود ندارد، اما سطح اسید اوریک خون بالا است و کریستال‌ها در مفصل تشکیل می‌شوند.

نقرس حاد یا حمله نقرس زمانی رخ می‌دهد که چیزی (مانند نوشیدن در شب) باعث می‌شود که سطوح اسید اوریک منجر به افزایش ناگهانی کریستال‌ها‌یی که در مفصل تشکیل می‌شوند شود، که این اتفاق موجب حمله می‌شود. التهاب و درد ناشی از آن معمولا در شب شروع شده و در طی هشت تا دوازده ساعت افزایش می‌یابد. نشانه‌ها پس از چند روز کاهش می‌یابند و احتمالا در طی یک هفته تا 10 روز برطرف می‌شوند. عود مجدد علائم این بیماری مسئله‌ای عادی است و اکثر افراد با عود مجدد بیماری با گذشت 6 ماه تا 2 سال مواجه می‌گردند. در حقیقت به‌طور میانگین 60 درصد افراد با عود مجدد علائم بیماری در طول یک سال روبرو خواهند شد. به طور کلی 84٪ افراد در طی سه سال ممکن است یک حمله دیگر داشته باشند.

نقرس بینابین فاصله بین دو حمله است. گرچه هیچ دردی در این مرحله وجود ندارد، نقرس از بین نمی‌رود. التهاب سطح پایین ممکن است برای مفاصل مضر باشد. این زمان مناسب برای شروع درمان و کنترل نقرس، از طریق تغییر شیوه زندگی و دارو، برای جلوگیری از حملات آینده یا نقرس مزمن است.

نقرس مزمن در افرادی ایجاد می‌شود که سطوح اسید اوریک آن‌ها در طی چندین سال بالا باقی مانده است. در این مرحله حملات بیشتر می‌شوند و ممکن است درد از بین نرود، و آسیب مفصل ممکن است رخ دهد که می‌تواند منجر به از دست رفتن تحرک گردد. با مدیریت و درمان مناسب، این مرحله قابل پیشگیری است .

علل نقرس زانو (h2)

نقرس به طور ناگهانی، اغلب در انگشت شست دردناک پا و یا مفصلی در قسمت پایین بدن ظاهر می‌شود. در واقع، این نتیجه نهایی فرآیندی است که برای مدتی در بدن رخ داده است. علت زمینه‌ای نقرس متفاوت از مواردی است که باعث حمله نقرس می‌شوند. نقرس نتیجه اسید اوریک بیش از حد در بدن است، یک عارضه به نام هیپراورسمی. اسید اوریک ماده‌ای است که از تجزیه پورین به دست می‌آید، پورین بخشی از بافت بدن انسان است و در بسیاری از غذاها نیز وجود دارد. اسید اوریک در شرایط عادی در خون حل می‌شود و از راه کلیه‌ها همراه با ادرار از بدن دفع می‌گردد. با این حال، برخی افراد یا اسید اوریک را بیش از حد تولید می‌کنند یا مقدار طبیعی تولید می‌کنند، اما کلیه‌های آنها نمی‌توانند آن را به طور موثر دفع کنند و اسید اوریک اضافه تشکیل می‌شود. برخی از این افراد، اما نه همه، ممکن است مبتلا به نقرس شوند. نقرس زمانی ایجاد می‌شود که اسید اوریک بیش از حد در جریان خون شما تجمع می‌یابد. سپس این اسید اوریک حل شده از جریان خون بیرون می‌آید و کریستال‌های میخ مانند میکروسکوپی را در مفاصل یا بافت نرم تشکیل می‌دهد.

بدن شما به کریستال‌های اسید اوریک واکنش نشان می‌دهد، مانند واکنشی که به یک جسم خارجی یا باکتری نشان می‌دهد. سلولهای سفید خون و دیگر سلولهای مبارز عفونی به ناحیه فرستاده می‌شوند که منجر به التهاب می‌شود. این واکنش می‌تواند درست مانند یک عفونت باشد: ناحیه آسیب دیده  قرمز، متورم، داغ و خیلی حساس می‌شود .

علائم نقرس زانو 


علل نقرس زانوافراد معمولاً در نتیجه ابتلا به نقرس با دوره‌های عود علائم بیماری در طول چند ساعت مواجه می‌شوند. علائم این بیماری معمولاً در طول شب ظاهر می‌شوند، زیرا در این زمان دمای بدن پایین است. به این ترتیب مفصل گرم، متورم و قرمز شده و معمولاً به شدت دردناک می‌گردد. پوست اطراف مفصل اغلب پس از عود علائم نقرس درخشان به نظر می‌رسد و این شرایط می‌تواند با ایجاد برآمدگی‌های کوچک و سفت زیر پوست همراه باشد. گاهی اوقات، ابتلا به نقرس باعث تب (افزایش دمای بدن) می‌شود. در صورت درمان نشدن، این شرایط ممکن است پس از چند هفته باز گردد. ابتلا به نقرس زانو اغلب انجام فعالیت‌هایی مثل راه رفتن که باعث وارد شدن فشار به مفصل می‌شود را برای فرد بسیار دردناک می‌کند.

عوامل خطر نقرس 


 • علل نقرس زانوژنتیک: اگر اعضای خانواده نقرس داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما نیز مبتلا به این عارضه شوید.
 • سایر عارضه‌های سلامتی: کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی ممکن است باعث افزایش خطر شما برای ابتلا به ایت بیماری شوند.
 • داروها: داروهای دیورتیک یا "قرص‌های آب" که برای فشار خون بالا مصرف می‌شوند و برخی داروهایی که سیستم ايمنی را سرکوب می‌کنند و توسط بيماران مبتلا به رماتیسم مفاصل و پسوریازیس و همچنين دریافت کننده‌های ایمپلنت مصرف می‌شوند، می‌توانند سطوح اسید اوریک را افزایش دهند.
 • جنسیت و سن: نقرس تا حدود 60 سالگی در مردان رایج‌تر از زنان است. کارشناسان معتقدند استروژن طبیعی، از زنان در برابر این عارضه محافظت می‌کند.
 • رژیم غذایی: خوردن گوشت قرمز و حلزون صدف‌دار موجب افزایش خطر ابتلا به نقرس می‌شود.
 • سودا: به تازگی نشان داده شده است که فروکتوز موجود در سوداهای شیرین باعث افزایش خطر نقرس می‌شود.
 • چاقی: افراد چاق در معرض خطر بالاتر ابتلا به نقرس هستند و در سنین جوانتر نسبت به افرادی که وزن معمولی دارند، بیشتراحتمال ابتلا به این بیماری را دارند.
 • جراحی بای‌پس: کسانی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته‌اند، خطر بالاتری برای ابتلا به این بیماری دارند (1).

تشخیص نقرس زانو


تشخیص نقرس در زانو به دلیل مبهم بودن علائم و شبیه بودن علائم نقرس به بیماری‌های دیگر دشوار است. آزمایش‌های خاص می‌توانند به تشخیص پزشک کمک کنند.

آزمایش خونآزمایش خون 

آزمایش خون می‌تواند سطح اسید اوریک را در خون شما اندازه‌گیری کند. سطح بالای اسید اوریک نشان دهنده عارضه نقرس است.

گاهی اوقات در طی حمله حاد نقرس، سطوح اسید اوریک ممکن است در آزمایش طبیعی باشند، زیرا اسید اوریک از خون خارج شده و وارد بافت ملتحمه شده است. در صورتی که در طول حمله نقرس سطح اسید یوریک بالا دارید، احتمال دارد سطح قبل از حمله حتی بالاتر بوده باشد. برای کمک به تشخیص نقرس، پزشک ممکن است سطوح اسید اوریک خون شما را در بین حملات بررسی کند تا ببینند که آیا آنها بالا می‌روند یا نه. اغلب افراد مبتلا به هیپوروسیکمی هرگز مبتلا به نقرس نمی‌شوند و افراد مبتلا به نقرس ممکن است سطوح مختلف اسید اوریک را در خون خود داشته باشند.

تحلیل مایع زلالی تحلیل مایع زلالی

اگر علائم شما با درمان‌های اولیه بهبود نیافته باشند، پزشک ممکن است تحلیل مایع زلالی را توصیه کند. این یک آزمایش دقیق‌تر برای نقرس است. در طی این آزمایش مایع زلالی از مفصل متورم شما گرفته می‌شود. مایع زلالی مفاصل را احاطه و روان می‌کند. هنگامی که نقرس دارید، مایع در مفصل بیشتر است و مایع حاوی گلبولهای سفید است. این همچنین شامل کریستال‌های اسید اوریک است که می‌توانند با یک میکروسکوپ مخصوص دیده شوند.

اقدامات لازم در هنگام بروز حمله نقرس 


اقدامات لازم در هنگام بروز حمله نقرسدر اینجا مراحلی برای تحت کنترل قرار دادن درد و تورم حمله نقرس وجود دارند:

 • در اسرع وقت داروهای ضد التهاب مصرف کنید.
 • یخ و بالا بردن مفصل
 • مقدار زیادی مایعات بنوشید (نه الکل یا سوداهای شیرین)
 • با پزشک خود تماس بگیرید و یک قرار ملاقات ترتیب دهید.
 • آرام باشید؛ استرس می‌تواند نقرس را تشدید کند.
 • از دوستان و خانواده‌ی خود بخواهید که در انجام کارهای روزانه‌تان به شما کمک کنند.

علیرغم شروع ناگهانی و درد شدید، حملات نقرس معمولا در عرض یک هفته یا 10 روز به اوج خود می‌رسند و سپس به طور کامل از بین می‌روند. 36 ساعت اول معمولا بهترین حالت است. با این حال، مهم است که به محض داشتن یک حمله، با پزشک خود شروع به کار کنید تا سطوح اسید اوریک را کنترل کرده و از حملات بعدی نقرس جلوگیری کنید.

درمان نقرس زانو


داروها برای درمان نقرس حاد زانو 

در اینجا داروهایی هستند که برای درمان حمله نقرس حاد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی اغلب برای تسکین سریع درد و تورم مرحله‌ی نقرس حاد استفاده می‌شوند و می‌توانند حمله را کوتاه کنند، به خصوص اگر در 24 ساعت اول مصرف شوند.

کورتیکواستروئیدها 

کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) می‌توانند از طریق دهان یا تزریق داخل مفصل متورم برای از بین بردن درد و تورم یک حمله نقرس حاد مصرف شوند. اگر حمله به داروهای دیگر واکنش نشان ندهد و یا بسیاری از مفاصل تحت تاثیر قرار بگیرند، کورتیکواستروئیدها همچنین می‌توانند به صورت سیستمیک تزریق شوند. تزریق هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH)، یک داروی ساختگی که بدن را به طور طبیعی برای تولید کورتیکواستروئیدها تحریک می‌کند، می‌تواند به درمان حمله نقرس کمک کند. کورتیکواستروئیدها و آدرنوکورتیکوتروپین معمولا در عرض 24 ساعت پس از شروع مصرف، شروع به کار می‌کنند.

کلشیسین 

کلشیسین از یک گیاه گرفته می‌شود که بیش از 2000 سال برای درمان نقرس استفاده شده است. این گیاه به تسکین درد و تورم حملات حاد کمک می‌کند. شایع‌ترین عوارض جانبی کلشیسین عبارتند از اسهال، تهوع و گرفتگی شکمی، اما حملات شدید جانبی ممکن است رخ دهد. همانند تمام داروهای نقرس، در صورتی که این دارو در نشانه‌های اول حمله نقرس مصرف شود، موثرتر خواهد بود.

کاهش سطوح اسید اوریک

داروهایی که اسید اوریک را پایین می‌آورند، برای جلوگیری از حملات نقرس و جلوگیری از مزمن شدن عارضه در نظر گرفته شده‌اند. پزشک قبل از شروع این داروها صبر می‌کند تا حمله‌ی اخیر نقرس تمام شود، زیرا مصرف آنها در طول حمله می‌تواند حمله را بدتر یا طولانی کند. مصرف این داروها می‌تواند چالش برانگیز باشد، به علت کاهش سطح اسید اوریک، کریستال‌ها در مفاصل شما ممکن است تغییر کنند و باعث حمله دیگری شوند. با این حال، پیروی از برنامه درمان بهترین راه برای جلوگیری از حملات آینده است. پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی مانند یک دوز کم از کلشیسین اما به طور منظم یا یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی، همراه با یکی از داروهای زیر را برای مدت شش هفته تا 12 ماه اول به منظور جلوگیری از حملات، تجویز کند.

آلوپورینول

تولید اسید اوریک را کاهش می‌دهد. اغلب در ابتدا با دوز پایین روزانه تجویز می‌شود، و دوز به تدریج در طول زمان افزایش می‌یابد. عوارض جانبی خاص آن شامل راش پوستی و ناراحتی معده می‌باشد. مشکلات شکم معمولا با سازگار شدن بدن به داروها، از بین می‌روند. در موارد نادر، آلوپورینول می‌تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند.

فبوکسوستات 

در صورتی که عوارض جانبی ناشی از آلوپورینول ایجاد شود یا بیماری کلیوی وجود داشته باشد ممکن است فبوکسوستات یک گزینه باشد. مانند آلوپورینول، فبوکسوستات میزان اسید اوریک ساخته شده در بدن را کاهش می‌دهد. این همچنین در دوز پایین استفاده می‌شود، که ممکن است در صورتی که سطوح اسید اوریک بالا باقی بماند، افزایش یابد. عوارض جانبی می‌توانند شامل تهوع و درد مفصلی یا عضلانی باشند.

پروبنیسید

روی کلیه‌ها اثر دارد و به بدن در حذف اسید اوریک کمک می‌کند. این دارو روزانه مصرف می‌شود و ممکن است با آنتی بیوتیک‌ها ترکیب شود تا اثر بخشی را افزایش دهد. عوارض جانبی رایج شامل سنگ کلیه، تهوع، راش پوستی، ناراحتی معده و سر درد می‌باشد.

رژیم غذایی 

رژیم غذایی

هدف افراد مبتلا به نقرس باید ایجاد یک استراتژی غذایی مادام العمر و دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب برای قلب باشد. این رژیم حاوی تمام گروههای غذایی، به ویژه سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های گیاهی مانند آجیل و حبوبات، و لبنیات کم چربی است. کربوهیدرات‌های تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده باید خیلی کم مصرف شوند.

غذاهای زیر هم سطوح اسید اوریک را پایین می‌آورند و هم برای قلب مناسب هستند:

 • شیر بی‌چربی
 • غذاهای غلات کامل
 • روغن‌های گیاهی (زیتون، کانولا، آفتابگردان)
 • همه سبزیجات
 • بعضی از میوه‌ها (آنهایی که کمتر شیرین هستند)
 • مکمل‌های ویتامین C (500 تا 1000 میلی گرم در روز)
 • قهوه (اگر می‌نوشید)
 • آب

مواد غذایی زیر سرشار از پورین هستند، یا منجر به حملات نقرس می‌شوند:

 • گوشت قرمز و اجزای داخل شکمی حیوانات (مانند جگر، زبان، و دنبلان)
 • حلزون صدف‌دار مانند میگو و خرچنگ
 • نوشیدنی‌های شیرین
 • الکل بیش از حد (بیش از یک نوشیدنی الکلی برای زنان و دو تا برای مردان در عرض 24 ساعت)

فعالیت بدنی و مدیریت وزن 

فعالیت بدنی و مدیریت وزن

دستیابی به وزن مناسب و حفظ آن بخش مهمی از مدیریت عارضه‌ی نقرس است. کاهش وزن نه تنها به کاهش اسید یوریک در خون کمک می‌کند، بلکه می‌تواند خطر بیماری قلبی و سکته را، که هر دو در افراد مبتلا به نقرس رایج هستند، کاهش دهد. فعال بودن از نظر جسمی، بخش مهمی از مدیریت وزن است. اما شروع برای کاهش دادن وزن یا فعال بودن همیشه آسان نیست. پزشک می‌تواند به بیماران برای برنامه‌ریزی اهداف واقع بینانه و انتخاب ورزش مناسب کمک کند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی اغلب نقش مهمی در درمان یا مدیریت نقرس زانو ایفا می‌کند. مطمئنا مهم است که برای ادامه‌ی کار مفاصل به اندازه کافی ورزش کنید، اما احتیاط کنید: در مورد نقرس آرتروز، چنین فعالیت فیزیکی نه تنها بسیار دردناک است بلکه ممکن است با حرکت دادن بلورهای اسید اوره به طرف سطوح متحرک مفصل باعث ساییدگی سریع آنها شود.

اولتراسوند

اولتراسوند 

این روش در کنار تسکین درد فوری، جریان خون را از طریق مویرگها افزایش می‌دهد و به تخلیه و تخریب کریستال‌های اسید اوریک کمک می‌کند (که برای تخلیه اسید یوریک از توفی نرم در تاندون آشیل و آرنج‌ها به خوبی کار می‌کند). علاوه بر این، یک ابزار برای افزایش تخلیه لنفاوی است. ارتعاشات اولتراسونیک باعث تغییر حجم و حرکت هر سلول می‌گردد که تاثیر میکرو ماساژ موضعی یا ماساژ سلولی را به همراه دارد.

مزایای این روش عبارتند از:

 • جذب بهتر غذا
 • افزایش متابولیسم
 • تخلیه ضایعات بافت
 • کمک به سم زدایی
 • تخلیه‌ی اسید اوریک
 • بهبود گردش خون
 • تعمیر رگ‌های مویی و لنفی

مگنت تراپی 

مگنت تراپی

مگنت تراپی یا درمان بیو انرژی بر اساس توانایی مغناطیسی برای اصلاح انرژی بدن عمل می‌کند. با توجه به این نظریه، زمانی که بدن شما سالم است، ضربات الکترومغناطیسی تولید می‌کند. با این حال، زمانی که فرد در معرض درد است، این ضربات یک تداخل را تجربه می‌کنند. کسانی که مزایای درمان مغناطیسی را باور دارند، اظهار دارند که مگنت می‌تواند این اختلالات را در بدن اصلاح کند. افزایش جریان خون و جریان اکسیژن نیز یک مزیت گزارش شده است. وقتی بدن متعادل است، درد کاهش می‌یابد. مگنت تراپی را می‌توان با انواع مختلفی از جمله نوارها یا تسمه‌های مغناطیسی، جواهرات و یا ایمپلنت‌های مغنایسی در بالش و تشک اجرا کرد. در بازار آهن رباها با قدرت‌های مختلف وجود دارد. استفاده از این آهن رباها ممکن است باعث کاهش درد، التهاب و تورم شود که توسط یک حمله نقرس ایجاد می‌شود .

ورزش 

یکی از بهترین راههای بازگشت نقرس، ورزش کردن است. ورزش جدای از کمک برای روی فرم بودن و حفظ وزن سالم بدن، مزایای زیادی برای بدن شما دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • تقویت، ساخت و حفظ سلامت استخوان‌ها، عضلات و مفاصل
 • تحرک و انعطاف پذیری را بهبود می‌بخشد.
 • گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس را کاهش می‌دهد.

یوگا 

 

یوگا برای نقرس یکی از بهترین انواع ورزش برای سالم نگه داشتن مفاصل مستعد آرترو می‌باشد. رفتن به کلاس همیشه توصیه می‌شود اما تعداد زیادی کتاب و فیلم خوب نیز در مورد چگونگی انجام درست یوگا وجود دارند. در سطوح پیشرفته‌تر، تمرینات قدرت، کشش، و تکنیک‌های تنفس برای تمرین کامل ترکیب می‌شوند. مفاصل سالمی که در نتیجه‌ی انجام یوگا بدست می‌آیند در جلوگیری از ابتلا به نقرس یا بهبود سریع پس از حملات نقرس بسیار موثر می‌باشند.

محدوده حرکت: چی گونگ 

چی کونگ یک ورزش با حرکات آرام و ملایم همراه با تنفس است. حرکات رسمی این ورزش متعدد بوده و یادگیری آنها دشوار نیست. حرکات چی کونگ برای نقرس شامل بلند شدن آرام و چرخش دست‌ها، حرکات خمشی که ستون فقرات را به کار می‌گیرند و حرکات پایین رونده و اسکات که پاها، زانوها و مچ پا را به کار می‌گیرند، می‌باشند. این تمرینات نامحدود بوده و برای نقرس عالی هستند.

تمرین قدرت: وزنه 

تمرینات تقوینی برای تسکین نقرس بهتر است با وزنه‌های سبک‌تر انجام شوند. ایستادن، نشستن و حرکات روی زمین را می‌توان با کمی خلاقیت به هم مرتبط کرد. استفاده‌ی آرام و آگاهانه از وزنه‌ها نباید طولانی مدت باشد. یک برنامه‌ی ۲۰ دقیقه‌ای یک روز در میان می‌تواند نتایج بسیار عالی برای پیشگیری از نقرس داشته باشد.

جراحی 

افرادی که مبتلا به آرتروز مخرب مرتبط با نقرس مزمن می‌شوند ممکن است جراحی به رفع مشکلشان آنها کمک کند.

از بین بردن توفی

در بعضی موارد، برآمدگی‌های بزرگ اسید اوریک در اطراف مفصل انگشت دست یا انگشت پا، تاندون یا کیسه‌ی زلالی نیاز به حذف شدن دارند، زیرا متورم و دردناک باقی می‌مانند. این گره‌ها همچنین ممکن است باز و تخلیه شوند و یا عفونی شوند.

فیوژن مفصل

در صورتی که نقرس مزمن باعث تخریب دائمی مفصل شده باشد، ممکن است نیاز باشد که مفاصل کوچک‌تر به هم جوش داده شوند تا حرکت را محدود کرده و درد مزمن را تسکین دهند.

جایگزینی مفصل 

این روش شامل حذف مفصل دردناك و جایگزینی آن با قطعات مصنوعی است. هدف از جایگزینی مفصل تسکین درد و همچنین حفظ حرکت مفصل است. زانو رایج‌ترین مفصلی است که به علت نقرس نیاز به جایگزینی دارد (3).