درمان انحراف زانو و پا با عمل جراحی استئوتومی

در جراحی استئوتومی یا برش استخوان، پزشک بخشی از استخوان را که در کنار مفصل آسیب دیده قرار گرفته است بریده و بر می‌دارد. این روش با برداشتن بار از روی غضروف آسیب دیده و انتقال آن به یک غضروف سالم، درد را به طور موقت از بین می‌برد. این جراحی بیشتر بر روی زانو یا هیپ افراد جوانی انجام می‌شود که هنوز مایل به انجام جراحی تعویض مفصل نیستند. زمانی که درمان‌های اولیه مثل دارودرمانی برای آرتروز و سایر اختلالات التهاب مفاصل پاسخگو نباشد، عمل جراحی مد نظر قرار می‌گیرد اما انتخاب جراحی مناسب، بر اساس شرایط عمومی بیمار و تشخیص پزشک صورت خواهد گرفت.

مزایا و معایب


با حفظ آناتومی زانوی خود، یک استئوتومی موفق می‌تواند نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل زانو را تا چندین سال به تعویق بیندازد. یکی دیگر از مزایای این عمل این است که پس از انجام عمل استئوتومی هیچ محدودیت فیزیکی برای بیمار ایجاد نمی‌شود. شما قادر خواهید بود که به راحتی در فعالیت‌های دلخواه خود شرکت کرده و حتی در ورزش‌های پربرخورد نیز می‌توانید شرکت کنید.

استئوتومی معایبی هم دارد. برای مثال بعد از انجام عمل جراحی استئوتومی، کاهش درد در مقایسه با عمل تعویض جزئی یا کلی مفصل زانو قابل پیش‌بینی نیست؛ زیرا شما پس از انجام عمل استئوتومی نمی‌توانید وزن را روی ساق پای خود بیندازید، دوران بازتوانی پس از استئوتومی طولانی‌تر از دوران بازتوانی پس از تعویض جزئی مفصل زانو است. در برخی موارد انجام عمل استئوتومی باعث ایجاد اشکال در عمل جراحی تعویض مفصل زانو در آینده می‌شود. دوران بازتوانی یا بهبودی پس از عمل استئوتومی دشوارتر دوران بازتوانی پس از عمل تعویض جزئی مفصل زانو است زیرا درد زیادی وجود دارد و شما نمی‌توانید وزن بدن را روی ساق پا بیندازید.

قبل از عمل جراحی


احتمالاً شما قبل از انجام عمل در بیمارستان پذیرش می‌شوید. قبل از عمل، پزشک از گروه بیهوشی برای ارزیابی وضعیت شما کمک می‌گیرد. وی پرونده پزشکی شما را بررسی کرده و با متخصص بیهوشی در مورد نحوه بیهوشی مناسب شرایط شما مشورت خواهد کرد. بیهوشی هم می‌تواند عمومی (خواب در حین عمل) باشد هم می‌تواند به صورت نخاعی (شما هوشیار خواهید بود اما بدن شما از کمر به پایین بیح‌س می‌شود) باشد. جراح شما همچنین قبل از عمل شما را ملاقات کرده و زانوی شما را برای انجام عمل جراحی علامت‌گذاری می‌کند.

روش جراحی


در جراحی استئوتومی زانو یا برش استخوان، پزشک بخشی از استخوان را که در کنار مفصل آسیب دیده قرار گرفته است بریده و بر می‌دارد. این روش جراحی استئوتومی زانو با برداشتن بار از روی غضروف آسیب دیده و انتقال آن به یک غضروف سالم، درد را به طور موقت از بین می‌برد. جراحی استئوتومی زانو بیشتر بر روی زانو یا هیپ افراد جوانی انجام می‌شود که هنوز مایل به انجام جراحی تعویض مفصل زانو نیستند.

زمانی که درمان‌های اولیه مثل دارو درمانی برای آرتروز و سایر اختلالات التهاب مفاصل پاسخگو نباشد، عمل جراحی استئوتومی زانو و تعویض مفصل زانو مد نظر قرار می‌گیرد اما انتخاب جراحی مناسب، بر اساس شرایط عمومی بیمار و تشخیص پزشک صورت خواهد گرفت.

طی جراحی استئوتومی زانو ، استخوان‌ها بریده شده، فرم داده شده یا قسمتی از آن‌ها برداشته می‌شود تا سطوح تحمل کننده بار در مفاصل هم راستا شوند.

در جراحی استئوتومی زانو یا جراحی انحراف زانو ، محور (Axis) مفصل اصلاح می‌گردد (با رفع محل کجی، انحراف در استخوان یا سطح مفصل زانو) که منجر به توزیع مناسب و مطلوب‌تر وزن و فشار بر روی مفصل و استخوان می‌گردد.

در نهایت جراحی استئوتومی زانو باعث می‌شود که انحراف زانو درمان شده  ، وزن بدن به صورت یکنواخت‌تری بر روی غضروف مفصلی تقسیم شود. جراحی استئوتومی زانو با اعمال جراحی، مفصل را جابجا کرده و محور مکانیکی را از روی غضروف آسیب دیده بر می‌دارد. هنگامی که در جراحی استئوتومی زانو بخش استخوانی بریده شد، جراح استخوان‌های باقیمانده را در کنار هم قرار داده و از پلیت و پیچ برای ثابت کردن آن‌ها بهره می‌برد.

عمل جراحی استئوتومی برای چه کسانی مناسب است


این عمل جراحی معمولاً در افرادی که زانوی پرانتزی دارند انجام می‌شود، در قسمتی که قسمت مدیال (داخلی) زانو دچار آرتروز شده است. این عمل به عنوان عمل استئوتومی گوه‌ای باز مدیال شناخته می‌شود و در آن زانو با کمی ضربدری شدن ترمیم می‌شود بنابراین وزن بدن به قسمت خارجی (لترال) زانو منتقل می‌شود.

به ندرت این عمل برای زانوهای ضربدری انجام می‌شود. در این بیماران، استئوتومی از طریق قسمت لترال ران و ساق پا انجام می‌شود و پا به شکل مستقیم اصلاح می‌شود؛ بنابراین وزن بدن روی قسمت مدیال منتقل می‌شود. هدف از انجام این عمل جراحی، کمک به حفظ سطح فعالیت در افراد جوان بدون نیاز به تعویض مفصل زانو است. استئوتومی فرایند تخریب زانو را کند کرده و عمل تعویض زانو را به تعویق می‌اندازد.

اهداف انجام استئوتومی عبارتنداز: 1. اصلاح بدشکلی زانو 2. جابجایی محور وزن از منطقه خراب شده به جای سالم تر یا مرکز زانو 3. افزایش طول عمر زانو 4. در موارد آغاز آرتروز باکم کردن درد وعلایم آزار دهنده. باید توجه داشت که استئوتومی اگر به موقع انجام گردد میتواند از ایجاد آرتروز وپیشرفت آن جلوگیری گردد وحتی در مواردیکه قبلأ روند آرتروز در یک طرف مفصل آغاز گردیده،نیاز به تعویض مفصل را برای سالیان سال به عقب اندازد.بااین عمل آناتومی زانوی خود فرد حفظ شده که یکی از مزایای آن این است که محدودیت در انجام فعالیتهای فیزیکی نخواهیم داشت وبیمار میتواند پس از انجام این عمل و بهبودی در تمام فعالیتهای ورزشی و تفریحی قبل شرکت کند و هزینه های عمل نیز بسیا کمتر است.