درمان ازگود اشلاتر(درد و تورم زیر برجستگی زانو)

بیماری ازگود شلاتر ( Osgood Schlatter ) یکی از شایع ترین علل درد زانو در ورزشکاران نوجوان است. این بیماری سبب درد جلو و پایین زانو ( روی قسمت بالای استخوان درشت نی ساق )، حساسیت در لمس و تورم می شود.اغلب این علائم در نوجوانانی که در فاز جهش رشد قدی هستند در سنین حدود ۱۵-۱۲ سالگی رخم می دهد و می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد. علائم بیماری ازگود اشلاتر در محل اتصال رباط کشککی به درشت نی ایجاد می گردد. این امر در نوجوانانی که به ورزش های فوتبال، بسکتبال و ژیمناستیک می  پردازند شایع تر است.

علت و دلایل


ورزش سنگین در دوران کودکی و نوجوانی

تمرینات پلیمتریک در سنین کم و انقباضات بالستیکی شدید(پرتابی)

انجام فعالیت ورزشی بدون گرم کردن مناسب و کافی

وزن زیاد

علائم بیماری ازگود اشلاتر


 مهمترین علامت بیماری ازگود اشلاتر برجستگی دردناک در زیر زانو یعنی در بالاترین قسمت استخوان درشت نی در نوجوانان 16- 10 ساله است. این بیماری بیشتر در ورزشکاران دیده شده و در پسران شایعتر از دختران است. بیماری در نیمی از موارد دو طرفه است.

 توبروزیته تیبیا در این بیماران برجسته تر شده و  فشار دادن این ناحیه و بخصوص محل اتصال تاندون کشکک به توبروزیته تیبیا شدت درد را افزایش میدهد. درد با افزایش فعالیت بدنی و پس از ورزش و دویدن و بازی کردن و بالا رفتن از پله بیشتر شده و با استراحت بهتر میشود. در حین چهارزانو نشتن کشش روی تاندون کشکک بیشتر شده و درد بیمار هم بیشتر میشود. درد زانو در صورت شدید شدن موجب لنگش بیمار میشود.

افراد مستعد ابتلا به ازگود اشلاتر


درد زیر زانو عموماً در میان کودکانی مشاهده می‌شود که ورزش‌های شامل دویدن، پریدن یا چرخیدن را انجام می‌دهند. ورزش‌هایی که عامل خطر درد زیر زانو هستند عبارتند از:

 • بسکتبال
 • والیبال
 • فوتبال
 • دوی مسافت
 • ژیمناستیک
 • اسکیت نمایشی

چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟\


این بیماری توسط متخصصین در کلینیک‌های پزشکی با کمک علائم و آزمایشات ورزشی تشخیص داده می‌شود. برخی اوقات تصویربرداری اشعه ایکس جهت بررسی وضعیت آهکی شدن (استخوان‌سازی) تاندون استخوان درشت‌نی تجویز می‌شود. گاهی قسمت کوچکی از ناحیه رشد یافته اتصال استخوان درشت‌نی توسط تاندون ملتهب شده کشیده می‌شود.

 درمان درد و ورم زیر استخوان زانو


محدود کردن فعالیت‌ها

لازم است بیمار از انجام دادن کارهایی مانند پریدن، دویدن با سرعت زیاد، ضربه زدن با پا، خم کردن زیاد زانو‌ها و سایر کارهایی که به تاندون تیبیا فشار وارد می‌کند، خودداری کند. البته راه رفتن و نرم دویدن همچنان توصیه می‌شود و بهتر است که از بی‌حرکت کردن پا و استراحت مطلق اجتناب کنید.

 کرایوتراپی

قرار دادن کمپرس سرد یا ماساژ دادن ناحیه دردناک با یخ، هر چند ساعت یک بار، موجب کاهش التهاب می‌شود.

استفاده از بریس زانو (زانوبند طبی) برای پشتیبانی از زانو

بستن بریس یا زانوبند طبی از تاندون کشکک زانو پشتیبانی می‌کند و برای استفاده در حین انجام فعالیت ورزشی مناسب است. برخی ارتزها که به صورت سفارشی طراحی و ساخته می‌شوند، موجب ثبات زانو شده و کاهش فشار به استخوان تیبیا و جلوگیری از حرکت کردن زیاد آن، موجب می‌شوند استخوان تیبیا سریعتر بهبود پیدا کند و بتواند به فعالیت ورزشی سابق خود بازگردد. این ارتزها خصوصا برای بیمارانی که پای آنها چرخش به داخل یا چرخش به خارج زیادی دارد، مناسب است.

 کفی طبی مخصوص برای چرخش زانو

کفی‌های طبی مخصوصی که به صورت سفارشی طراحی و ساخته می‌شوند، به ثبات بیشتر پاها کمک می‌کنند و با کاهش فشار وارد شده به کشکک زانو، موجب می‌شوند که استخوان کشکک در حین چرخش استخوان تیبیا،  به نحو صحیحی روی مفصل زانو حرکت کند و انحراف نداشته باشد. ارتز‌هایی که دارای پد پاشنه از جنس ویسکوالاستیک هستند، میزان فشار وارد شده به پاشنه‌ی پا را کاهش می‌دهند.

داروهای ضدالتهاب

داروهای ضد التهاب می‌توانند با کاهش درد و نورم ناشی از التهاب، روند بهبودی بیماری را تسریع کنند.

فیزیوتراپی برای درمان ازگود اشلاتر

انجام فیزیوتراپی به طور قابل ملاحظه‌ای برای درمان ازگود اشلاتر موثر و نتیجه بخش است و میزان درد بیمار را به طور چشمگیری کاهش داده و بدین ترتیب بیمار می‌تواند سطح فعالیت خود را بیشتر کند. برنامه‌ی درمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از بریس (زانو بند طبی) یا تیپینگ زانو
 • ماساژ بافت‌های نرم
 • طب سوزنی
 • الکتروتراپی (TENS)
 • اصلاح بیومکانیکال (مانیپولاسیون یا همان جااندازی با درمان‌های دستی)
 • آموزش به بیمار
 • توصیه به بیمار برای چگونگی اصلاح فعالیت‌های خود
 • تمرین‌های برای افزایش انعطاف پذیری، قدرت و تعادل
 • بازگشت تدریجی و گام‌به‌گام به سطح فعالیت قبلی

 مدالیته‌های درمانی الکتریکی

متخصصین ماممکن است برای کاهش درد و کنترل التهاب از مدالیته‌های درمانی الکتریکی مانند اولتراسوند ضعیف، TENS و لیزرتراپی استفاده کنند.

شاک‌ویوتراپی

انجام شاک‌ویوتراپی موجب کاهش درد ناشی از بیماری درد و تورم زیر برجستگی زانو می‌شود. شاکویوتراپی عصب‌های انتقال‌دهنده‌ی درد را تحریک می‌کند و موجب می‌شود که مواد مسکن طبیعی و مسدود‌کننده‌ی درد در ناحیه مورد نظر از بدن به طور طبیعی تولید شوند. انجام شاکویوتراپی با امواج پرانرژی‌تر و سطح بالاتر موجب افزایش فعالیت متابولیسمی بافت و گردش خون موضعی می‌شود و بدین ترتیب مکانیزم ترمیم و بازسازی در بدن را فعال می‌کند.

 اوزون‌تراپی

اوزون‌تراپی یا تزریق اوزن موجب بروز واکنش التهابی خفیف در بدن می‌شود و بدین ترتیب سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تحریک شده و روند بازسازی و ترمیم بافت‌ها آغاز می‌شود. با فعال شدن سیستم ایمنی بدن، جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا می‌کند و موجب می‌شود که سلول‌های ترمیمی به  ناحیه‌ای از استخوان و تاندون تیبیا که آسیب دیده است، هجوم بیاورند و تاندون تیبیا ترمیم شده و تقویت شود.

 ورزش درمانی

متخصصین ما بعد از ارزیابی فرزند شما، تعیین می‌کنند که کدام یک از عضلات بیش از همه به تمرین و تقویت نیاز دارند. تقویت عضلات زانو و لگن (که موقعیت قرارگیری مفصل زانو را کنترل می‌کند) بسیار مهم است. افزایش قدرت و استقامت عضلانی موجب می‌شود که راستای قرارگیری استخوان‌ها و مفاصل اصلاح شود و این موضوع تاثیر مستقیم بر میزان فشار وارد شده بر صفحات رشد استخوانی در استخوان تیبیا دارد. تقویت عضلات زانو آن هم در حالی که زانو دردناک است، می‌تواند کار مشکلی باشد. بنابراین بسیار مهم است که به دقت تمرینات را طبق دستورالعمل پزشک خود انجام دهید و شدت تمرین را مطابق یا توصیه‌های او کم یا زیاد کنید. انجام دادن بیش از حد یک تمرین یا فشار آوردن بیش از حد به زانو در حین تمرین موجب وارد شدن آسیب بیشتر و بدتر شدن وضعیت بیماران مبتلا به ازگود اشلاتر می‌شود.