تزریق پی ار پی (P.R.P) به زانو با کمک سلول های غنی شده ی خون

تزریق پی ار پی ) (P.R.Pبه زانو با کمک سلول های غنی شده ی خون

در تزریق پی آر پی از پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می‌شود که به طور مستقیم از نمونه خون خود بیمار برای بازوی او تهیه شده است. سپس نمونه خون درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا تحت سرعت بسیار بالا ترکیبات خون جدا شود. پلاسمای غنی از پلاکت به دست آمده به درون موضوع مورد نظر تزریق می‌شود به عنوان مثال می‌‌توان آن را به درون زانو، دست یا هر نقطه دیگری تزریق کرد. محلول تهیه شده سرشار از فاکتورهای رشد است که به ترمیم موضع آسیب دیده کمک می‌کند و این ترکیبات دارای خواص درمانی هستند که به رفع التهاب و کاهش درد کمک می‌کند و بیمار می‌تواند به مدت ۶ تا ۱۲ ماه شاهد بهبود عملکرد خود و کاهش درد باشد.

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به درون زانو چگونه انجام می‌شود؟


 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به درون زانو چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی‌ که بیمار دچار مشکل زانو می‌‌شود اکثر پزشکان فورا انجام عمل جراحی را پیشنهاد می‌کنند. یکی از دلایل این کار به منافع آنها در انجام عمل جراحی ارتباط دارد اما تعداد زیادی از آنها از خاصیت ترمیم کنندگی حاصل از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت اطلاع ندارند. همیشه انجام عمل جراحی برای آسیب دیدگی شدید زانو ضروری نیست. افرادی که دچار درد شدید و ناتوانی حرکتی هستند و مایل به انجام عمل جراحی نمی‌باشند تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به بهبود آسیب دیدگی زانوی آنها کمک کند. شما باید همیشه به عمل جراحی به عنوان آخرین مرحله درمان فکر کنید زیرا همیشه عمل جراحی با خطرات متعددی همراه است و دوران بهبود حاصل از آن نیز طولانی می‌باشد و معمولا چند ماه طول می‌کشد. عمل جراحی می‌‌تواند باعث آسیب دیدگی زانو و حتی بدتر شدن وضعیت شما، آسیب دیدگی تاندون، عضله و رباط شود اما پلاسمای غنی از پلاکت یک روش درمانی ایمن و غیر تهاجمی است که به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تحت نظر بودن نخواهید داشت. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش سرپایی است که طی مدت سه ساعت انجام می‌شود پس از آن می‌توانید فعالیت های طبیعی خود را شروع کنید.

 هدف از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چیست و با چه مزایایی همراه است؟ 


 برخی از متخصصان در خصوص نحوه تسکین علائم بیماری پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت مطمئن نیستند. در بخش زیر به برخی از آثار درمانی حاصل از این روش اشاره می‌کنیم.

 • کاهش التهاب ناشی از استئوآرتریت
 • استفاده از پروتئین‌های موجود در خون برای تغییر گیرنده‌های درد و کاهش میزان درد
 • تحریک بدن برای تولید غضروف جدید
 • افزایش تولید ماده لغزنده طبیعی در مفصل برای بهبود عملکرد آن
 • متوقف کردن یا کند کردن میزان آسیب دیدگی غضروف در مفصل
 • ترمیم آسیب دیدگی قبلی

 می‌‌توان از پلاسمای غنی از پلاکت برای ترمیم غضروف و آسیب دیده، تاندون، رباط، عضله و استخوان آسیب دیده نیز استفاده کرد.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باشند؟

 از روش‌های زیر برای تسکین درد ناشی از استئوآرتریت استفاده می‌شود که جز روش‌های قدیمی محسوب می‌گردند:

 • مصرف داروهای ضد التهاب
 • ورزش درمانی
 • تزریق کورتیزون
 • استفاده از بریس و کفش مخصوص برای جذب ضربه
 • عمل جراحی زانو

 اگر شما قبلا از این روش‌ها استفاده کرده‌اید و اکنون قصد انجام عمل جراحی زانو را دارید می‌توانید از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به عنوان یک روش درمانی مناسب بهره بگیرید و در این خصوص با متخصص ارتوپدی مشورت کنید. ممکن است استفاده از این روش تحت پوشش بیمه نباشد زیرا یک روش درمانی نوین است و هنوز تحقیقات بر روی آن ادامه دارد. این امر بدین معنا است که هنوز پزشکان و محققان در حال آزمایش و کسب اطلاعات بیشتر بر روی اثبات کارآمدی این روش برای درمان استئوآرتریت هستند. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با متخصص ارتوپدی مشورت کنید تا به شما برای تصمیم گیری صحیح و هوشمندانه کمک نماید.

 در تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 از آنجایی که در این روش از نمونه خون خود شما استفاده می‌شود در مرحله اول در اتاق نمونه گیری از شما خون گرفته می‌شود. سپس نمونه تهیه شده درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا اجزای مختلف خون از قبیل گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاسما و پلاکت جدا شوند. پس از این مرحله نمونه پلاسمای غنی از پلاکت استخراج می‌‌شود و به درون زانوی شما یا هر نقطه آسیب دیده دیگری تزریق می‌گردد. معمولا این فرآیند حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و ۱۵ شما می‌توانید دقیقه پس از تزریق پلاسما به منزل برگردد. پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت شما باید به مدت سه روز هر چند ساعت یک بار به مدت ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی زانوی خود قرار دهید. در صورتی که پس از تزریق دچار درد زانو شدید می‌توانید از داروی مسکن استفاده کنید پزشک به شما توصیه می‌کند تا چند روز وزن بدن خود را به زانو تحمیل نکنید و می‌توانید برای راه رفتن از عصا استفاده نمایید. باید ۶ تا ۸ هفته پس از درمان به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت پای شما را ارزیابی کند و از بهبود علائم اطمینان حاصل نماید.

 آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ایمن است؟


 از آنجایی که خون بیماران مختلف متفاوت است میزان اثرگذاری تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در بیماران متفاوت خواهد بود. این امر می‌‌تواند به نحوه پردازش نمونه خون ارتباط داشته باشد که بر تراکم پلاسما برای تزریق تاثیر می‌گذارد همچنین موادی که پزشک برای افزایش خواص بهبود دهنده این روش به پلاسمای غنی از پلاکت اضافه می‌کند در این فرآیند تاثیر می‌گذارند. به طور کلی از آنجایی که در این روش از نمونه خون شما استفاده می‌شود ریسک بروز عوارض به حداقل می‌رسد بنابراین ریسک حاصل از این روش درمانی از قبیل درد ناشی از تزریق، بروز عفونت موضعی یا آسیب دیدگی عصب ناشی از تزریق کاهش می‌یابد اما به صفر نمی‌رسد.

 عوارض ناشی از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت شامل چه مواردی است؟ 


 این روش نیز همانند سایر روش‌های درمانی با عوارضی همراه است. در تزریق پلاسما همانند تزریق سایر داروها بیمار در محل تزریق درد کمی را احساس می‌‌کند و ریسک بروز عفونت وجود دارد. اگرچه نگرانی‌هایی در خصوص تزریق مواد شیمیایی از قبیل فاکتورهای رشد و سیتوکین در مقادیر بالا وجود دارد معمولاً تزریق پلاسما مشکلی را برای بیمار به وجود نمی‌‌آورد. می‌توان گفت یکی از معایب حاصل از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به هزینه آن ارتباط دارد.

 سوالات متداول در خصوص تزریق پلاسمای غنی از پلاکت 


 آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت شبیه تزریق کورتیزون است؟ 

 پاسخ این سوال منفی است. در تزریق کورتیزون از کورتیکواستروئید استفاده می‌‌شود که برای کاهش درد و التهاب به درون مفصل یا بافت نرم بدن تزریق می‌شود. تزریق استروئید به صورت محدود می‌تواند بسیار سودمند باشد اما باعث درمان بیماری نمی‌‌شود و باید فرایند تزریق مجددا تکرار شود. تزریق بیش از حد کورتیزون و سرکوب سیستم ایمنی بدن با عوارض متعددی همراه است اما این امر در خصوص تزریق پلاسمای غنی از پلاکت صدق نمی‌‌کند زیرا در این روش از خون خود بیمار که حاوی فاکتورهای رشد است و باعث تسهیل فرآیند ترمیم بافت و کاهش التهاب می‌‌شود استفاده می‌‌گردد. تزریق پلاسما با خواص درمانی همراه است حال آنکه این مسئله در خصوص تزریق استروئید صدق نمی‌کند. عوارض جانبی حاصل از تزریق کورتیزون در تزریق پلاسمای غنی از پلاکت دیده نمی‌شود.

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به درمان کدام اختلالات اسکلتی عضلانی کمک کند؟

 تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به درمان درد کمر و گردن، درد شانه، درد زانو، بورسیت زانو، آسیب دیدگی روتاتور کاف، تنیس البو، گلف البو، درد مزمن مچ پا، تاندونیت آشیل و بورسیت ران کمک کند.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باشند؟

 انجام جلسات مشاوره قبل از شروع هر یک از روش‌های درمانی ضروری است. در جلسات مشاوره پزشکی ارزیابی دقیقی از شرایط جسمانی شما، سابقه پزشکی و شکایت شما به عمل می‌آورد. پزشک در جلسه مشاوره از مطالعات تشخیصی استفاده می‌کند تا بتواند علت بروز مشکل شما را پیدا کند. پس از آن که پزشک توانست مشکل شما را تشخیص دهد در خصوص روش‌های درمانی موجود از قبیل مناسب بودن شما برای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت صحبت می‌کند و از شما می‌‌خواهد که در ابتدا روش‌های درمانی غیر جراحی را امتحان کنید. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یکی از خطوط اولیه در طرح درمان محسوب می‌شود.

 آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت با درد همراه است؟

 تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است و برخی از بیماران ادعا می‌کنند که درد حاصل از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت از خفیف تا متوسط متغیر است. در ابتدا برای تهیه نمونه خون، سرنگ وارد بازی شما می‌شود سپس از یک سرنگ کوچک برای تزریق پلاسما استفاده می‌شود.

 چند جلسه تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ضروری است؟

 پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد اما به طور کلی بیمار به یک تا سه جلسه درمان نیاز دارد. این مسئله به شدت درد و موضع آسیب دیده بستگی دارد. برخی از بیماران با یک جلسه تزریق بهبود می‌یابند حال آنکه برخی دیگر به چندین جلسه درمان نیاز دارند از میزان درد آنها کاسته شود یا به طور کامل بهبود یابند.

 چه مدت طول می‌کشد تا تزریق پلاسما انجام شود؟

معمولا تزریق پلاسما بر اساس تعداد نقاطی که قرار است درمان شود حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

 آثار حاصل از تزریق پلاسما تا چه مدت باقی می‌ماند؟

 این امر در افراد مختلف متفاوت است و در اکثر موارد به نوع بیماری و عود کنند گی آن بستگی دارد. می‌توان بر اساس نوع آسیب دیدگی زمان و تعداد دفعات نیاز به تزریق را پیش بینی کرد. در برخی موارد بیمار چند ماه یا چند سال بعد برای تزریق مجدد پلاسما به پزشک مراجعه می‌‌کند.

 آیا تزریق پلاسما می‌تواند باعث بروز حساسیت شود؟

 اگرچه این مسئله بسیار نادر است برخی از بیماران نسبت به سرم خون خود واکنش معکوس نشان می‌دهند. گاهی اوقات این فرایند در پی واکنش به محصولات استخراج شده رخ می‌‌دهد.